Sudjelujemo u radionici „Suzbijanje diskriminacije u medijskom izvještavanju“

  • 21.10.2017
  • Politika
  • Slavonski Portal

Centar za mirovne studije, Vladin Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, Ured Pučke pravobraniteljice i Hrvatsko novinarsko društvo nedavno su u Zagrebu organizirali radionicu za novinarke i novinare, urednike i urednice te studente i studentice novinarstva „Suzbijanje diskriminacije u medijskom izvještavanju“. Održana su dva vrlo zanimljiva predavanja odnosno prezentacije, a krajem ovog mjeseca i sredinom slijedećeg uslijedit će još dvije radionice. Radionice će voditi dvije novinarke koje su prepoznate po svom profesionalnom praćenju tema vezanih uz diskriminaciju i ljudska prava, Barbara Matejčić, s novinarskim iskustvom u tiskanim medijima i na internetskim portalima te televizijska novinarka Nataša Ban Leskovar.

U vremenu hiperprodukcije raznih vijesti zaboravlja se na etičke standarde novinarstva, stoga ih je nužno uvažavati i primjenjivati u novinarskom radu.

O temi je najprije govorila zamjenica pučke pravobraniteljice Tena Šimonović Einwalter. Do izbora na dužnost zamjenice radila je kao savjetnica pučkog pravobranitelja za pravne poslove te koordinatorica za područje suzbijanja diskriminacije u Uredu pučkog pravobranitelja. Prije toga radila je u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija te u Ministarstvu za europske integracije. Kao stručnjakinja za borbu protiv diskriminacije imenovana je za predstavnicu Republike Hrvatske u Europskoj komisiji protiv rasizma i nesnošljivosti (ECRI) Vijeća Europe, a u dva mandata bila je članica Izvršnog odbora Europske mreže tijela za suzbijanje diskriminacije i promicanje jednakosti (2011.-2013. te 2013.-2015.). Bila je članica radnih skupina za izradu propisa, koordinirala provođenje europskih projekata te sudjelovala u radu brojnih domaćih i međunarodnih seminara, konferencija i tribina, na kojima je održala brojna predavanja i izlaganja. Kao autorica i koautorica objavila je više stručnih i znanstvenih radova vezanih uz ljudska prava i prava nacionalnih manjina te suzbijanje diskriminacije, s fokusom na propise, sudsku praksu i mehanizme zaštite, na razini Republike Hrvatske, Vijeća Europe i Europske unije.

Vrlo zanimljivo, edukativno i korisno predavanje održala je i Gordana  Simonović članica Vijeća za elektroničke medije, svojedobno dopisnica DW-a i BBC-a, koja je završila trogodišnji TEMPUS program EU za instruktora novinarstva, pohađala brojne tečajeve - o ljudskim pravima, istraživačkom novinarstvu, pravima žena... Od 1986. do 1998. godine radila kao novinarka i urednica na zagrebačkom Radiju 101; od 1990. redovito izvještavala iz Sabora i Vlade, a od 92. godine uređivala i emisiju Intervju tjedna, bila u ekipi koja je pripremila i provela privatizaciju Radija 101, te organizirala prosvjedni skup na zagrebačkom Jelačić placu; zbog neslaganja o koncepciji daljnjeg razvoja Radija 101, zajedno s 20 novinara informativnog i kulturnog programa napustila taj radio.